Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat kierowcy pojazdów walczą z ubezpieczycielami o refundację kosztów wypożyczenia auta zastępczego na czas naprawy rozbitego auta. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały takie wydatki jednie osobom, jakie używały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
W ostatnim czasie sporo się jednakże zmieniło, bowiem kierowcy pojazdów zyskali w sporach z ubezpieczycielami potężny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował dotychczasową praktykę. Jeśli więc ktoś zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego przywileju, tym więcej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegood zawsze miały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
W tej chwili, gdy ich pogląd zaświadczył SN, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat najmu samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go użytkują, firmy ubezpieczeniowe mogą zaledwie wykłócać się o kwotę.
Dobrze wiedzieć, że w tym wypadku nie macie obowiązku uprzednio informować ubezpieczyciela lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Kiedy wszak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z firmą ubezpieczeniową, możecie pozostawić to po stronie autowypożyczalni – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że refundacja opłat samochodu zastępczego z umowy OC winowajcy przysługuje co najwyżej osobom, jakie używały auta do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci, jacy nie byli posiadaczami jakiejś firmy, mogli ubiegać się o zwrot kosztów na pojazd zastępczy w wypadku, gdy mieli problem z dostępem do łączności publicznej lub wykazali, iż samochód jest im nieodzowny do wożenia chorych lub niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów ambarasy miały także sądy. Całkowicie rozwikłała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która mówi, że zwrot opłat poniesionych na pożyczenie samochodu zastępczego przynależy też jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy posiadają odpowiedni dostęp do łączności zbiorowej. Ale tu również są wyjątki – ubezpieczyciele często nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, jeśli pokrzywdzony ma drugi pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na termin naprawy, czyli od chwili zaistnienia szkody albo od czasu wstawienia pojazdu do naprawy (o ile można było nim przedtem jeździć) aż do chwili jego odbioru. Inaczej ma się to w sytuacji szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe podtrzymują, iż pokrzywdzony może używać pojazdu zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty odszkodowania.
Jednak uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. deklaruje, iż refundacja kosztów wypożyczenia przysługuje aż do momentu nabycia innego samochodu. Nie możesz jednakże przedłużać takiego czasu w nieskończoność – jeśli ubezpieczalnia wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie zdecydowanie więcej czasu, aniżeli następuje to z techniki naprawy, pieniędzy za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Kiedy będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Najpierw: samochód nie może być wyższej klasy niż wasz rozbity pojazd – gdy jeździliście przykładowo kompaktem, możecie wypożyczyć co jedynie auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: ceny, za które najmujecie samochód, nie powinny przewyższać średnich stawek w branży lokalnej.  Najbezpieczniej jest wypatrzyć tą firmę, która ma już doświadczenie z najmem pojazdów zastępczych, organizowaniem wszelkich formalności i rachowaniem się bezpośrednio z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem pojazdu na parę bądź kilkanaście dni to duże obciążenie finansowe. Nie każdego stać na tak potężne koszty, szczególnie, że trudno zaplanować, kiedy ubezpieczyciel zwróci zadośćuczynienie i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych okolicznościach niektóre wypożyczalnie proponują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem należności od TU, a wówczas klient nie zapłaci za auto ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
W sytuacji, gdy wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu albo innego wyznaczonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej OC sprawcy. Nie ma większych wątpliwości w sprawie odpowiedzialności towarzystwa sprawcy, jednakże sporne kwestie pojawiają się w wypadku opłat takowej usługi.  
Jednoznacznie z prawem poszkodowany jest zobligowany do zmniejszania kosztów. Zakłady ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasem podważają wysokość rachunków za usługę holowania, gdy stawki przewyższają średnią  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż ubezpieczyciel zgodzi się na przetransportowanie pojazdu na drugi skraj kraju, w sytuacji, gdy tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. zawierzonego mechanika. Ażeby uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczycielem (winowajcy bądź waszym), zanim wyznaczycie przewiezienie uszkodzonego pojazdu losowej firmie holowniczej.
Dzięki temu unikniecie sporów o stawkę – to istotne, jako że niektóre pomoce drogowe potrafią być kategorycznie kosztowniejsze niż konkurencja. Prawdopodobne również, że towarzystwo ubezpieczeniowe współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej sprawcy pokrywa nie tylko wartość holowania i pożyczenia samochodu zastępczego, ale również wszelakie kolejne wydatki poniesione z uwagi na brak pojazdu, przykładowo koszt przewozu taryfą z domu do warsztatu, z miejsca kolizji do domu itp., jak i koszty na ochronę pojazdu przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.
Takiego rodzaju dodatkowe koszty ubezpieczalnia najczęściej oddaje, tymczasem wyłącznie pod warunkiem, że na wszystko macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy przystał, że poszkodowanym przysługuje zwrot kosztów wypożyczenia pojazdu. Nie musicie udowadniać, że użytkujecie go regularnie i posiadacie trudności z dojazdem autobusem do pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.