Jak wynająć auto – Wypożyczamy auto zastępcze – instrukcja

Brałeś udział w wypadku, jaki nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest w tym momencie w naprawie? Kiedy pojazd jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie powinieneś się martwić – należy Ci się samochód zastępczy, którego koszt zostanie pokryty przez OC sprawcy wypadku.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo starać się ktoś, kto brał udział w wypadku spowodowanej przez stronę przeciwną oraz w jej rezultacie został pozbawiony środka transportu. Bez znaczenia jest to, do jakich celów własnych lub profesjonalnych korzystasz z auta. Kiedy ustalisz, iż deficyt auta naraża Cię na uciążliwości, masz możesz starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty należałoby dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o pojazd zastępczy możesz złożyć bezpośrednio w ubezpieczalni, ponieważ takiego rodzaju wyjście w ofercie ma dodatkowo dużo warsztatów oraz auto wypożyczalni. Część z nich oprócz tego umożliwia tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem samochodu, a potem podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat prosto z zakładem ubezpieczeń sprawcy.

By pozyskać zastępczy samochód będziesz musiał dopełnić parę formalności. Miej na uwadze toteż, żeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,
  • numer i datę szkody,
  • dane umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy,
  • dokument z towarzystwa ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji a także alternatywy wynajęcia auta.

O czym wypada pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Pojazd zastępczy należy Ci się bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego samochodu na co dzień, aczkolwiek tylko wówczas, gdy nie masz innego środka transportu. Kiedy masz w posiadaniu kolejne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej sposobności. Miej na uwadze także o tym, iż Twój chwilowy środek transportu nie ma prawa być autem lepszej kategorii niż to, jakiego właścicielem jesteś, a cena za najem nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Okres używania z pojazdu zastępczego
Prócz tego korzystać z wynajętego samochodu możesz już od dnia powstania zdarzenia, aż do momentu odebrania swojego pojazdu z naprawy lub w przypadku, kiedy nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego auta.
Kiedy zakład ubezpieczeń udowodni, iż zbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić kompletnego zwrotu świadczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.