Porównanie cen ubezpieczeń OC

Stawki OC idą w dół! Porównanie cen ubezpieczenia OC

Lipiec był pierwszym od dłuższego czasu miesiącem, w jakim dostrzeżono spadek średnich zapłat ubezpieczeń OC. Ten trend utrzymał się również w lipcu. Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek opłat, ewentualnie po wakacjach czeka nas dotkliwa niespodzianka?

Jak wynika z analiz, pierwszy kwartał bieżącego roku powitał
kierowców samochodów stopniowymi podwyżkami cen polis odpowiedzialności cywilnej. W marcu 2017 roku płaciliśmy za obronę około o 45% więcej, niż w tym samym miesiącu 2016 roku. tymczasem tempo zwyżek wyhamowało i w kolejnych miesiącach średnie ceny polis OC unormowały się. Niestety cena ubezpieczenia OC po kolizji znacznie wzrośnie.

Lipiec 2017 znacznie droższy od lipca ubiegłorocznego?

Na przykładzie ponad 13 000 kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze    ubezpieczeniowym okazało się, iż średnie opłaty odpowiedzialności cywilnej w czerwcu obowiązującego roku były o 39% wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeżeli porównamy wzrost cen w II kwartale, to w ubiegłym roku wzrosły one o 14%. Rozpęd podwyżek wyraźnie już opadł i w 2017 roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.
Najlepszą wiadomością dla posiadaczy samochodów jest fakt, iż czerwiec był pierwszym miesiącem w 2017 roku, kiedy  zauważono obniżenie średniej ceny OC. Trend ten utrzymał się dodatkowo w lipcu i był już zauważalny, gdyż średnie ceny zmalały o 3%.

Gdzie OC jest najtańsze?

Właściciele pojazdów we Wrocławiu 1507 zł, Warszawie 1399 zł i Toruniu 1361 zł zapłacili najwięcej za polisy odpowiedzialności cywilnej. Za to najmniej za umowy ubezpieczeniowe zapłacili kierowcy z Kielc 889 zł, Bydgoszczy 941 zł i Zielonej Góry (1059 zł). Skąd aż takie różnice? Przy liczeniu składek OC, ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami dotyczącymi ilości kolizji i prawdopodobieństwem kolizji. Dla każdego z tych miast informacje są różne.

W jakim mieście OC jest najdroższe?

Analizując średnie ceny polis odpowiedzialności cywilnej w II kwartale bieżącego roku przetestowaliśmy również, w którym mieście wojewódzkim wzrosły one w najwyższym stopniu. Okazuje się, że w porównaniu z czerwcem zeszłego roku, maksymalne podwyżki dotknęły posiadaczy pojazdów z Lublina, aż o 96%! Mniejszy, chociaż wciąż wysoki wzrost cen zauważyliśmy także w Katowicach 75% i Opolu 78%. A gdzie podwyżki były najmniej dotkliwe? W Bydgoszczy 11%, Wrocławiu 17% i Kielcach 22%. Z kolei w Szczecinie podwyżkę szacuje się na 35%.

Czy ceny dalej będą rosły?
 
O przyczynach zwyżek OC wspominaliśmy już w poprzednich artykułach. Wskazaliśmy wówczas tzw. wojnę cenową między ubezpieczalniami. Sytuacja, która wytrwała przez lata, doprowadziła do ogromnych strat finansowych. Wskazane jest także wspomnieć o narastającej liczbie wypadków drogowych. Więcej kolizji to również więcej wypłacanych odszkodowań. W ostatnim roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła liczba stłuczek.
Tymczasem czy obniżki średnich cen asekurowań OC  w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach?  Na nieszczęście nie. Ceny obligatoryjnego ubezpieczenia z pewnością będą nadal rosły. Co prawda już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odbiorą aż tak bardzo tych transformacji, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, gdy opłaty OC w krótkim okresie podrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe w Polsce muszą zwiększać wkład wypłat zadośćuczynień osobowych w wypłatach ogółem. W Europie wypłaty za szkody osobowe to 50% wypłat, podczas gdy u nas wyłącznie 16%. Jak więc widać wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie wyłączna i nie najważniejsza przyczyna narastających cen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.