Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?

Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?
Taksacja szkody przypomina turniej w przesuwaniu linki – poszkodowany chce dostać jak najwięcej pieniędzy, zakład ubezpieczeń zaniża sumę wypłaty. Czy zakłady ubezpieczeniowe mogą uwzględniać wartości wymienników zamiast części oryginalnych w likwidacji strat z OC? Różnice dosięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Swoją informację na temat jakości części zamiennych, zdecydowana większość posiadaczy pojazdów czerpie ze spotów telewizyjnych, gdzie na ogół ilustrowane są kampanie reklamowe sporządzone przez producentów samochodów. Zależy im na tym, abyśmy zaufali, że tylko podzespoły z logo producenta auta są tymi o „najlepszej postaci” i tylko one mogą zbawiennie wywrzeć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Cała reszta dostępnych na rynku części to tylko „zamienniki”. Wynik? Jak potwierdzają analizy, słowo to ma wyraźnie negatywne konotacje. łączy się nam ono z „bublem”, a nawet „złem koniecznym”. Takie łączenia posiadają swój start jeszcze w czasach PRL, gdzie części zamienne były wyraźnie gorszej formy niż obecnie. Były to artykuły wytwarzane rzemieślniczo, a producenci samochodów osobowych wykorzystują to i utrzymują przeświadczenie o „zamiennikach” jako towarach wciąż odbiegających jakościowo od podzespołów oryginalnych. Nie zapominajmy jednakże, że od tamtej pory upłynęło już kilka dekad, a fabrykanci samochodów, nawet ci najwięksi, już dawno nie pozyskują większości elementów swoich aut, skupiając się niemal jedynie na karoserii i blokach silników.
Jednakże nie zmieniło się jedno – należności. Zamienniki w dalszym ciągu są wyraźnie tańsze od fragmentów oryginalnych, co starannie stosują ubezpieczyciele.
Często zdarza się, Iż w kosztorysie naprawy ubezpieczalnia bierze pod uwagę najtańsze zamienniki. Załóżmy, że uszkodzeniu uległ frontalny zderzak Mercedesa. Co w razie, kiedy w kosztorysie pojawi się taki zamiennik? Czy warto, byś dochodził swoich racji?
Tak! Rzecznik Finansowy, Komisja Nadzoru Finansowego, co więcej Sąd Najwyższy opowiadają się po Twojej stronie. Skupiają się na tym, żeubezpieczyciel powinien brać pod uwagę Twój interes. Jeśli w pojeździe posiadałeś zamontowane części oryginalne i uległy one naruszeniu, w Twoim interesie będzie odnowienie na takich samych częściach. W takim razie samochód nie utraci na wartości.
A już niewątpliwie nie bierz pod uwagę najtańszych substytutów!

Kiedy części oryginalne?
Powołaj się na postanowienie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11) w którym Sąd wyraźnie wskazał sytuacje, w jakich naprawienie szkody powinno być wyznaczane na bazie nowych, oryginalnych części fabrykanta samochodu. Sąd upewnia, Iż:
zakład ubezpieczeń nie może odmówić Ci zwrotu kosztów renowacji na oryginałach w takim razie, gdy:
·    pojazd jest w dalszym ciągu objęty gwarancją producenta i w czasie gwarancji był serwisowany na podstawie  części oryginalne pochodzące od producenta;
·    przemawia za tym niepospolitybiznes poszkodowanego, np.
    a) auto nie znajduje się w tym momencie na gwarancji producenta, ale pokrzywdzony serwisował go na podstawie o części oryginalne, a ciąg dalszy takiej „historii” może wpłynąć na jego wartość handlową;
    b) pokrzywdzony naprawi pojazd z spożytkowaniem części oryginalnych i pokaże fakturę lub kalkulację za naprawę;

Również Komisja Nadzoru Finansowego w swoich wytycznych dla ubezpieczalni wskazuje kiedy weryfikacja szkody ma zostać utworzona na bazie o wartość oryginałów.
Wyliczone powyżej sytuacje nie są jedynymi, w których ubezpieczyciel musi stosować w wycenie wypłaty części oryginalnych. Pełnia zależy od konkretnych warunkach.
Najprościej będzie, jak zapamiętasz złotą zasadę – jeśli w aucie miałeś zamontowane oryginały, w kosztorysie naprawy muszą być oryginały.
Kiedy części zamienne
Ubezpieczyciel ma prawo skalkulować szkodę wedle należności części zamiennych, o ile przed szkodą części oryginalne w Twoim pojeździe były maksymalnie zużytkowane i jakościowo sporo gorsze od części zamiennych, Nie może wziąć pod uwagę cen najtańszych części zamiennych. W kosztorysie muszą znaleźć się części, które są otoczone gwarancją producenta.  

Kiedy najtańsze zamienniki?
Najtańsze substytuty mogą pojawić się w wycenie tylko wtedy, gdy zepsuciu uległy tej sali części.  

Pamiętaj zawsze możesz napisać również odwołanie od kosztorysu towarzystwa ubezpieczeniowego

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.