Auto zastępcze z OC, czyli kiedy się należy i na jak długo?

Jeszcze kilka lat temu z samochodem zastępczym z OC sprawcy stłuczki było jak z Człowiekiem śniegu, każdy o nim słyszał ale nikt go nie zobaczył. Zakłady ubezpieczeniowe odmawiały zapłat za użytkowanie innego pojazdu na okres naprawy naruszonego pojazdu. W większości takich wypadków zasłaniały się tym, że naprawiany auto nie był użytkowany w celach zarobkowych oraz dostępem osoby poszkodowanej do komunikacji miejskiej.
W 2011 roku sytuacja jednak uległa zmianie, gdyż Sąd Najwyższy podjął decyzję, w jakiej zakwestionowano powyżej napomknięte praktyki zakładów ubezpieczeniowych. Więc, gdy Twój pojazd pozostał popsuty i wymaga renowacji z OC sprawcy nie wahaj się skorzystać ze swoich pełnomocnictw.

Odszkodowanie za brak auta

Szkoda auta w następstwie wypadku drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za szkodę tę honorowany jest dopiero wypożyczanie auta zastępczego. Znaczy to, że nie można domagać się od ubezpieczalni pieniędzy, za które można by było pożyczyć auto. Gotówkę odbierze się wówczas, gdy samochód zastępczy zostanie rzeczywiście wypożyczony. Wynajem z oc sprawcy to dobre rozwiązanie.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Starczy chwila nieuwagi innego uczestnika ruchu i Twój pojazd jest popsuty, a na dodatek może wymagać naprawy, która potrwa, co najmniej kilka dni. Opłaty takiego remontu zostaną pokryte właśnie z OC sprawcy, tak samo jak pożyczenie samochodu zastępczego.
W czasie raportowania szkody warto od razu poprosić o użyczenie samochodu zastępczego lub pokrycie kosztów takowego wynajmu. Pamiętaj, że jako pokrzywdzonynie musisz w tym momencie ponadplanowo udowadniać towarzystwu potrzeby posiadania auta zastępczego.

A kiedy samochód zastępczy nie przysługuje?
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na najem   samochodu zastępczego okażą się całkowicie bezskuteczne i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się bez wątpienia tak zdarzyć w razie, gdy w rodzinie znajduje się kolejny pojazd, który można by wykorzystać na czas  reperacji naruszonego pojazdu.
Powinno to być jednak takie auto, które nada się do takich samych zamysłów, co to naprawiane i nikt z rodziny nie ucierpi, jeśli zaczniesz go używać. Tytułem przykładu, gdy zepsuciu uległ Twój dostawczy samochód Renault, a masz jeszcze osobowego Forda, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić zwrotu kosztów wynajmu. Z kolei, jeżeli uszkodzeniu uległ osobowy Opel, a Twoja rodzina dysponuje wciąż osobową Skodą, aczkolwiek Twoja Partnerka dojeżdża nim każdego dnia do pracy to ubezpieczalnia podobnie nie może odmówić Ci zwrotu kosztów wynajmu.

Samochód zastępczy, tylko, jaki?

Najmując pojazd zastępczy z OC sprawcy pamiętaj, że nie musi być on wyższej klasy niż Twój pojazd. Może to być jedynie auto tego samego segmentu czy też niższego. W przeciwnym razie opłaty wynajmu pozostaną oddane tylko do wysokości, w której zmieściłoby się użyczenie auta tej samej klasy.
Kolejną sytuacją jest cena za wynajęcie pojazdu. Absolutnie ma prawa ona przekraczać średnich stawek bieżących na regionalnym rynku. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która kooperuje z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma taka zorganizuje resztę formalności z ubezpieczalnią, żeby Tobie został jedynie czas by cieszyć się wypożyczonym pojazdem.

Jak długo można jeździć autem zastępczym?
Samochód zastępczy przynależy na czas reperacji uszkodzonego samochodu. W razie szkody częściowej przysługuje on od dnia kolizji aż do dnia, w którym odzyska się swój naprawiony pojazd z warsztatu. Niestety, często zdarza się, że towarzystwa naruszają tę zasadę i zwracają opłaty jednie za czas technologicznego, a nie rzeczywistego okresu naprawy samochodu. Ambarasu by nie było gdyby nie fakt, że technologiczny czas reperacjinie uwzględnia np. czekania na części przydatne do reperacji czy wysychania polakierowanych podzespołów karoserii.
Niemniej w sytuacji, gdy twój pojazd zostanie nadzwyczaj mocno uszkodzony, zakład ubezpieczyciel z całą pewnością orzeknieszkodę całkowitą . W takiej sytuacji możesz korzystać z pojazdu zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu wypłaty odszkodowania.

Samochód zastępczy z AC/Assistance
Zupełnie inaczej sprawy się mają w sytuacji najmu pojazdu zastępczego w zakresie polisy dobrowolnej. Wyjątkowo często zdarza się, iż w przypadku umów AC jest zapis mówiący o użyczeniu takiego auta w ramach umowy ubezpieczeniowej na maksymalnie 3 lub 4 dni. A równie często zdarza się, że zawikłane naprawy mogą potrwać nawet miesiąc. Wskazane jest, stąd zwrócić na to uwagę podczas podpisania umowy, a dodatkowo na to czy ubezpieczalnia wskazuje konkretne zakłady, od których można wynająć samochód zastępczy, ponieważ, jeśli skorzystasz z usług innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być skomplikowany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.